top of page

Sukces uczniów w ogólnopolskim konkursie!

Z ogromną radością informujemy, że uczniowie naszej szkoły: Kacper Jagielski oraz Maksymilian Szczutkowski zajęli II miejsce w finale XLIX Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomiczno-Astronautycznego im. prof. Roberta Głębockiego. Ich praca "Metiretur Lunam" polegała na stworzeniu programu komputerowego do pomiaru rozmiarów, głębokości i wysokości kraterów i wzgórz księżycowych, przy pomocy ich cienia oraz do zmierzenia odległości Księżyca od Ziemi. Warto przypomnieć, że na etapie wojewódzkim uczniowie zajęli I miejsce.


Ceremonia ogłoszenia wyników XLIX odbyła się 25 marca w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym w Grudziądzu, a konkurs trwał od 23 do 25 marca i patronował mu pan Piotr Całbecki - Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz pan Maciej Glamowski - Prezydent Grudziądza. Ponadto wydarzenie zostało także objęte patronatem Hevelianum. Konkurs wspierany jest od wielu lat przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki oraz największe organizacje astronomiczne takie jak: Polskie Towarzystwo Astronomiczne, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, Fundacja Astronomii Polskiej. Współorganizatorem 49. OMSA był również Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.


Komisja konkursowa w skład której weszli przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (PTA) oraz Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (PTMA) wyłoniła pięć prac przyznając miejsca od I do IV oraz trzy równorzędne wyróżnienia. Autorzy wspomnianych prac uzyskali tytuł laureatów XLIX OMSA. W konkursie wzięło udział 13 województw. W każdym województwie można było zakwalifikować do finału co najwyżej trzy najlepsze prezentacje astronomiczne. Prace w większości przypadków były autorskimi, uczniowskimi projektami badawczymi młodych astronomów.


Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Komisja Rekrutacyjna

Godziny pracy komisji (dni robocze, sala nr 2 -parter): od 25 czerwca do 15 lipca (składanie świadectw, wyników egzaminu): 8:00 - 15:00 16_lipca, godz. 12:00 - publikacja list zakwalifikowanych do prz

Commenti


bottom of page