top of page

Sukces uczniów w ogólnopolskim konkursie!

Z ogromną radością informujemy, że uczniowie naszej szkoły: Kacper Jagielski oraz Maksymilian Szczutkowski zajęli II miejsce w finale XLIX Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomiczno-Astronautycznego im. prof. Roberta Głębockiego. Ich praca "Metiretur Lunam" polegała na stworzeniu programu komputerowego do pomiaru rozmiarów, głębokości i wysokości kraterów i wzgórz księżycowych, przy pomocy ich cienia oraz do zmierzenia odległości Księżyca od Ziemi. Warto przypomnieć, że na etapie wojewódzkim uczniowie zajęli I miejsce.


Ceremonia ogłoszenia wyników XLIX odbyła się 25 marca w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym w Grudziądzu, a konkurs trwał od 23 do 25 marca i patronował mu pan Piotr Całbecki - Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz pan Maciej Glamowski - Prezydent Grudziądza. Ponadto wydarzenie zostało także objęte patronatem Hevelianum. Konkurs wspierany jest od wielu lat przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki oraz największe organizacje astronomiczne takie jak: Polskie Towarzystwo Astronomiczne, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, Fundacja Astronomii Polskiej. Współorganizatorem 49. OMSA był również Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.


Komisja konkursowa w skład której weszli przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (PTA) oraz Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (PTMA) wyłoniła pięć prac przyznając miejsca od I do IV oraz trzy równorzędne wyróżnienia. Autorzy wspomnianych prac uzyskali tytuł laureatów XLIX OMSA. W konkursie wzięło udział 13 województw. W każdym województwie można było zakwalifikować do finału co najwyżej trzy najlepsze prezentacje astronomiczne. Prace w większości przypadków były autorskimi, uczniowskimi projektami badawczymi młodych astronomów.


Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

KANGUR 2024

Dnia 21 marca (czwartek) 2024 roku o godzinie 9.00 odbędzie się Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny”. Głównym jego celem jest szeroka popularyzacja matematyki. W konkursie mogą uczestniczyć ws

List otwarty do Rodziców

Serdecznie zachęcamy Rodziców do zapoznania się z listem otwartym dotyczącym uczestnictwa naszej szkoły w „Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025” oraz wpływie czytelnictwa n

bottom of page