Szkolne Koło Astronomiczne
Szkolne Koło Astronomiczne
- Szczegóły
- Opublikowano: środa, 03 styczeń 2018 16:10
- adminjan
Podczas naszych zajÄÄ odkrywaÄ bÄdziemy zagadki WszechĹwiata poprzez obserwacjÄ nieba, rozmaite doĹwiadczenia i Äwiczenia. Podczas naszych spotkaĹ w tym roku szkolnym poznamy podstawy astronomii, dowiemy siÄ skÄ d astronomowie czerpiÄ informacje o gwiazdach, zbadamy naszÄ GalaktykÄ, a takĹźe poobserwujemy niebo przez teleskop.
Wszelkich informacji na temat spotkaĹ koĹa udziela opiekun koĹa: Grzegorz Rycyk (kontakt przez e-Dziennik)
Serdecznie zapraszamy zainteresowanych uczniów na dodatkowe zajÄcia koĹa astronomicznego. Pierwsze spotkanie 26 wrzeĹnia (czwartek) o godz. 16:15 w sali nr 15. SzczegóĹowych informacji udziela p. Grzegorz Rycyk.
![]() |
![]() |
Przygotowania do konkursu Astro PI - wyĹlij swój program w Kosmos. Jest to miÄdzynarodowy konkurs organizowany przez EuropejskÄ AgencjÄ KosmicznÄ . Nasi uczniowie przygotowujÄ swój program konkursowy, który moĹźe zostaÄ wysĹany i uruchomiony na MiÄdzynarodowej Stacji Kosmicznej.
![]() |
![]() |
Praca z obrotowymi mapkami nieba, zapoznawanie siÄ z wyglÄ dem nocnego nieba w poszczególnych porach roku.
Bierzemy takĹźe udziaĹ w kampaniach:
- kampanii EarthKAM (Earth Knowledge Acquired by Middle school students). Jest to program edukacyjny realizowany przez AmerykaĹskÄ AgencjÄ KosmicznÄ NASA, który umoĹźliwia spoĹeczeĹstwu, szczególnie uczniom i nauczycielom, oglÄ danie Ziemi z perspektywy przestrzeni kosmicznej. Podczas misji EarthKAM uczniowie z caĹego Ĺwiata mogÄ zamówiÄ sobie zdjÄcia konkretnych miejsc na Ziemi, nad którymi przelatywaÄ bÄdzie MiÄdzynarodowa Stacja Kosmiczna - ISS. ZdjÄcia z poprzednich edycji dostÄpne sÄ tutaj [link].
- Projekt IASC (The International Astronomical Search Collaboration) jest projektem w duĹźej czÄĹci edukacyjnym i skierowanym do mĹodzieĹźy w róĹźnym wieku oraz miĹoĹników astronomii. Polega on na analizie przekazywanych pakietów zdjÄÄ wykonanych w pewnych odstÄpach czasu przez 1.8-m Pan-STARRS telescope, który zlokalizowany jest na Hawajach. Analiza danych obserwacyjnych odbywa siÄ poprzez pracÄ z programem Astrometrica, co znaczÄ co uĹatwia realizacje dziaĹaĹ przez mĹodych naukowców-odkrywców. DziÄki projektowi moĹźna zasmakowaÄ w byciu naukowcem, a przy okazji odkryÄ rzeczywiste nowe obiekty UkĹadu SĹonecznego. KaĹźdego roku w akcji uczestniczy ponad 700 zespoĹów z 80 krajów Ĺwiata. Od startu kampanii w 2006 roku uczestnicy odkryli juĹź ponad 1300 planetoid, przyczyniajÄ c siÄ do lepszego zrozumienia i poznania gĹównego pasa planetoid, a takĹźe obiektów poĹoĹźonych poza orbitÄ Neptuna.