logotype

Biblioteka - historia

Biblioteka - historia

Godziny pracy biblioteki:

poniedziałek - czwartek, od godz. 8.00 do 16:00

piątek, od godz. 8.00 do 15.00

 

Książka jest źródłem wiedzy, podstawowym narzędziem pracy ucznia, ale też dostarczycielką przeżyć estetycznych, piękna i wzruszeń. Istnieje tak długo jak pojęcie kultury i nauki. Towarzyszy człowiekowi od narodzin do śmierci. Skoro zajmuje tak poczesne miejsce to i w szkole musi być na piedestale.

 

Biblioteka1Biblioteka szkolna została założona 19.03.1931 r. W latach 1971/72 księgoziór powiększył się o 1200 tomów, prowadzono okolicznościowe wystawy książek związane z rocznicami literackimi i historycznymi. W roku 1997 zawartość książnicy osiągneła 20 tysięcy woluminów. Wszyscy członkowie szkolnej społeczności znają bibliotekę III L.O. dlatego zawsze była miejscem chętnie odwiedzanym.

 

 

Biblioteka od 50 lat gromadzi lektury szkolne, poradniki , encyklopedie, słowniki, leksykony, prasę i całe mnóstwo literatury pięknej, popularno - naukowej i naukowej z różnych dziedzin. Nie oznacza to jednak, że jej obraz przez ten czas się nie zmienił i że wciąż pachnie w niej kurzem starych woluminów. Dzięki systematycznej modernizacji biblioteka dotrzymuje kroku nowoczesności. Przed laty mieściła się w małej salce na parterze, pozbawiona czytelni. W roku 1986 po generalnym remoncie szkoły, udało się ją przenieść na II piętro do najobszerniejszej klasy w budynku. Musiała co prawda przejąć w spadku szkolną izbę tradycji i ograniczyć miejsce dla czytelników, ale nie na długo. Od 1987 funkcjonuje wraz z czytelnią na powierzchni prawie 100 metrów z księgozbiorem przekraczającym 20 tysięcy woluminów. Kolejne lata wyznaczał nieustanny rozwój: remont sali, malowanie regałów, wzbogacanie oferty czytelniczej.


Warto podkreślić fakt, który na ogół nie był eksponowany, iż III L.O. jest pierwszą w Polsce szkołą posiadającą skomputeryzowaną bibliotekę i wypożyczalnię, w której używa się czytelnika kodu paskowego.

Najistotniejszym jednak wydarzeniem w pracy biblioteki był zakup w roku 1994 programu komputerowego Sowa. Zgodnie z przekonaniem, że komputeryzacja to nie tylko lekcje informatyki, ale dostęp do sprawdzania swoich umiejętności, zapewniano uczniom wgląd do katalogów w formie wielostronnej i wielostopniowej opcji komputerowej. W rezultacie mogą oni przeszukiwać bazę danych, zarówno wywołując informację nazwiskiem poszukiwanego autora jak i tytułem czy hasłem.
Intencja ofiarnych bibliotekarek mgr Renaty Różyckiej - Gładkiej i mgr Danuta Skiera jest pragnienie, aby absolwenci III Liceum nie czuli się zagubieni w wielkich, nowoczesnych, bibliotekach uczelni, które wybiorą. Dzięki ich bezgranicznemu poświęceniu i bibliofilskiej pasji każdy uczeń ma szansę poznania nowych technik uzyskiwania informacji, a sprawność w wyszukiwaniu nowych źródeł , jaką osiągają pod okiem wymagających nauczycielek, procentuje na studiach.

Jasne, estetyczne wnętrze wypełnione książkami czeka na każdego, kto jest zarażony "Bakcylem Namiętnego Czytelnika".

Wszyscy znajdą w bibliotece III L.O. nowości literackie, nowoczesną technikę, otrzymają rzetelną informację i spotkają przyjazną, fachową obsługę.

 

Bibliotekarki w pracy:

Danuta Skiera                                          Renata Różycka - Gładka

2022  III LO  globbers joomla template

Zgodnie z definicją danych osobowych zawartą w Ogólnym Rozporządzeniu o Ochronie Danych Osobowych 2016/679 (RODO), wizerunek jest uznawany za daną osobową, dlatego też podlega ochronie na zasadach zawartych we wskazanym akcie prawnym. Jeżeli na stronie internetowej: http://www.3lo.bydgoszcz.pl oraz stronach jej podległych, znajduje się zdjęcie z Twoim wizerunkiem, zamieszczone wbrew Twojej woli prosimy o kontakt na adres email: zso03@edu.bydgoszcz.pl ze wskazaniem zdjęcia do usunięcia.

  
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk